Lézeres vagy enzimes tetoválás eltávolítás?
Manapság egyre divatosabb a tetoválás, mind a fiatalok, mind az idősebbek körében. Sokféle ok miatt csináltatunk tetoválást, de sokszor előfordul, hogy egy idő után meg akarunk tőle válni, aminek ugyancsak számtalan oka lehet. Például az, hogy a kívánt tetoválás sosem volt olyan, amilyennek megálmodtuk, esetleg el lett rontva, vagy csak egyszerűen az évek alatt kopott a színe és elmosódott, de lehet, hogy csak simán meguntuk és újat akarunk. Nem számít, hogy milyen okból kifolyólag akarjuk eltávolítani, vagy legalább halványítani a tetoválásunkat, a jó hír az, hogy ezt már egészen egyszerűen megtehetjük. Már csak az a kérdés, hogy melyik módszer a leghatásosabb?
Jelenleg a Q- kapcsolású tetoválás eltávolító lézeres eljárást piacvezetőként tartják számon, ezt csak a pikoszekundumos lézerek előzik meg. A Q-kapcsolt Nd YAG lézer fényét a festékszemcsék elnyelik, melynek hatására azok szétrobbannak, így a kisebb méretű festékszemcséket már be tudják kebelezni a falósejtek, melyek segítségével a festék lassan kiürül a nyirokrendszeren keresztül a szervezetből. Mindez a környező szövetek és a bőrfelszín sérülése nélkül történik, így a beavatkozást hegmentesen lehet elvégezni. A pikoszekundumos lézerek újabban jelentek meg a piacon. Ezzel az újabb technológiával a lézer rövidebb idő alatt és még kisebb részecskékre töri fel a tetováló tintát, így a tetoválások gyorsabban távolíthatók el, kisebb fájdalom árán.
A már nem kívánt tetoválásokat enzimes eljárással is el lehet távolítani.
Az összes ilyen eljárás hasonló eszközöket használ a tetováló gépekhez, de ahelyett, hogy tintát fecskendezne a bőrbe, mikró tűvel csatornákat hoz létre. Ezután egy speciális tetoválás eltávolító folyadék kerül a csatornákba, amin keresztül a folyadék eléri a tetováló tintát és feloldja, amit szervezetünk védelmi rendszere kilök magából és így a bőr felszínén vart képez. A varasodás napokon belül kiszárad és néhány hét alatt begyógyul. Amikor a varr leesik, a tinta jön vele. Minden cég eltérő tetoválás eltávolító folyadékot használ különböző összetétellel. A legtöbb esetben tejsav a fő komponens, ami egyfajta alfa-hidroxi-sav (AHA), a kozmetikában gyümölcssav néven ismert, de találkozhatunk vele glikolsav, almasav és citromsav néven is. Ez a sav megtalálható a testünkben, a fő organikus összetevője a verejtéknek és a glükóz (cukor) lebomlásából származik. Az AHA-k természetesen a tejtermékekben, a borokban és néhány gyümölcsben és zöldségben fordulnak elő és gyakran használják az arc kémiai hámlasztásban.
Lézeres tetoválás eltávolítás előnyei:
- Hatékony és biztonságos
- Nem károsítja a bőrt
- A színes, fekete illetve a sminktetoválások egyaránt eltávolíthatóak
- Nagyobb méretű és mélyre ütött tetoválások is eltávolíthatók
Hátrányok:
- Több alkalomra van szükség, 4-8 hetes szünetekkel, mely során kerülni kell a direkt napsugárzást
- Fehér, UV színű tetoválást nem távolítható el
- Nem fájdalommentes
Kémiai úton történő un. enzimes eljárás előnyei:
- A tinta a bőrön keresztül jön ki, nem a nyirokrendszeren keresztül
- Minden színre alkalmazható, de sminktetoválás hatékonyabban eltávolítható, mint a testtetoválás
- Kevésbé fájdalmas
Hátrányok:
- Befecskendezési ponton piros foltok fordulhatnak elő
- Kisméretű égési sérülést vagy allergiás reakciókat okozhat a tetovált területen
- Fennáll a fertőzés vagy hegesedés veszélye